Minimalistické bývanie – spoznajte trend minimalizmu

Minimalizmus v bývaní má základ ešte v časoch funkcionalizmu, keď sa kládol dôraz na funkčnosť, čisté línie, kompozíciu a zatratili sa prezdobené detaily. Minimalizmus – tvrdí, že menej znamená viac. V minimalizme je krása dizajnu. Minimalizmus je o tom mať málo a predsa mať pocit, že to stačí a celé to koncepčne do seba zapadá. To sa odráža aj v moderných trendoch bývania na rok 2022.

Čo však definuje minimalistické bývanie? Minimalizmus vo svojej definícii znamená mať minimálne množstvo predmetov v priestore.  Je to vedomé obmedzenie na to podstatné. Ide skôr o osobný postoj, „nie“ zbytočnému konzumu a našej všadeprítomnej rozhadzovačnej spoločnosti s krátkodobými trendami.

Vďaka tomu je minimalizmus „áno“ odolnejšiemu majetku a veciam, na ktorých v živote skutočne záleží a v tom je jeho nadčasovosť. Minimalistický postoj otvára pohľad na to podstatné, na veci, ktoré sú skutočne hodnotné – ako svojou funkciou, tak aj emocionálnou hodnotou.

Toto zameranie na skutočne dôležité veci dáva obytným priestorom novú, hlbšiu kvalitu. Minimalistický nábytok je jednoduchý, ale funkčný, je jednoduchý a priamočiary. Veľkou výhodou tohto štýlu je prehľadnosť a tiež jednoduchšie udržiavanie poriadku a čistoty v domácnosti. Minimalistický štýl zariadenia síce nepredpisuje konkrétny farebný koncept, ale aby novozískaná prázdnota nepôsobila neživo môžete vybrať útulný farebný koncept. Ideálne sú pokojné, zemité prírodné farby či pastelové tóny, použitie prírodných materiálov, ako je kameň, drevo.

Kontrast je však možné vytvoriť aj s výraznejšími farbami, ako je tmavošedá, tmavohnedá alebo čierna. Tento štýl sa nazýva – Japandi. Je to spojenie japonskej a škandinávskej estetiky. Tento vzhľad je minimalistický, funkčný, teplý a upokojujúci. Minimalizmus je moderný a nadčasový a získava stále väčšiu popularitu. Určite budete aj vy spokojní, pokiaľ sa rozhodnete si v tomto štýle zariadiť svoj domov.